Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

23 października 2014r., imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Zakupię ciągniki C 328, C 330 Władymirec MF 255 każdy stan, maszyny rolnicze, kosiarki, talerzówki, glebogryzarki, rozrzutnik 2,5 tony, dzwoń gotówka od ręki, 660 – 795 – 977 (fak/sms)

...wejdź do działu

Matematyka – korepetycje, przygotowanie do matury, 603 – 847 – 463 (fak. 334/14-o-i)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia – poniedziałki, soboty i niedziele, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771. (fak..09/14-o-i)

...wejdź do działu

Lokal do wynajęcia 240 m2 604 – 271 – 317 (p-000328-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Zambrów

Dużo zgonów, mało ślubów i narodzin

„Nie ma tygodnia, żeby w Szumowie nie było pogrzebu. Wypadki, choroby cywilizacyjne, nowotwory. Wyjątkowy rok pod względem ilości zgonów. Tak dużo nie było jeszcze nigdy”, ocenia kierownik USC w Szumowie Janina Pieńkowska.

W tym roku było już 58 zgonów (26 mieszkańców gminy zmarło poza gminą, w szpitalach, zginęli w wypadkach). W ubiegłym roku USC w Szumowie sporządziło 37 aktów zgonu. Zapełnia się cmentarz parafialny. A narodzin dzieci... tylko 34, dużo mniej niż w 2013, kiedy mieszkanki gminy urodziły 57 dzieci. Do końca roku może urodzi się jeszcze dwoje, może troje. Już wiadomo, że bilans będzie ujemny. Nie ma dzieci, bo... nie ma ślubów. W tym roku było tylko 20.

Kierownik Janina Pieńkowska wspomina lata osiemdziesiąte. Bywało, że w roku małżeństwa zawierało nawet ponad 100 par. Tworzyły się kolejki do USC, bo w czasie postów ślubów nie było albo tylko wyjątkowe przypadki. Najpierw śluby, a potem rodziły się dzieci. Po 50 - 60 w roku. Jakby trzy klasy w szkole. Janina Pieńkowska dodaje, że obecne trzy klasy, bo wcześniej w jednej klasie szumowskiej szkoły uczyło się ponad trzydzieści dzieci.

Wydłużył się okres życia mieszkańców gminy, choć w tej chwili nikt nie ma 100 lat. Okres życia wydłużył się w całej Polsce, spowodowały to lepsze warunki życia, inne odżywianie, inna troska o zdrowie, inny styl pracy i spędzania czasu. Dziś średnia wieku wynosi 76,8 lat (dane GUS). Najdłużej żyją mieszkańcy Podlaskiego: średnia długość życia mężczyzn sięga 71 lat, a kobiet 80 lat.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Życie z białą laską, Oczyszczalnia za 3 000 zł, Dachy bez eternitu, Cyfrowy Zambrów, Ciepło w świetlicy, Pełna kultura. Kliknij tutaj


Dobro za dobro

Barbara Pruszyńska z córką Katarzyną

„Moja młodsza córka Marlena miała operację na serce w Białymstoku. Ja też potrzebowałam krwi, bo dwa razy miałam transfuzję. Ktoś mi pomógł. Dziś mam szansę, by pomóc komuś innemu. Spłacam dług”, mówi Barbara Pruszyńska z Zambrowa, która namówiła córkę Katarzynę (studiuje w Białymstoku) i razem przyszły zarejestrować się w Banku Dawców Szpiku.

Dzień Dawców zorganizowała w Zambrowie prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty Anna Rytelewska ze wsi Nagórki Jabłoń. Sama w Banku jest ponad trzy lata. W Zambrowie zapisało się 80 dawców. Wśród nich ojciec z synem, Paweł i Kamil Stankowscy.

„Na szczęście, nikt z rodziny nie choruje, ale ja też mogę potrzebować pomocy innych”, powiedział Kamil Stankowski.

Poszukiwania dawców szpiku rozpoczyna się wśród najbliższej rodziny, a przede wszystkim wśród rodzeństwa. Jednak tylko dla nieco ponad 30 proc. chorych udaje się znaleźć rodzinnego dawcę szpiku. Szansa na znalezienie wśród niespokrewnionych wynosi 1: 25000. Dlatego tak ważna jest ilość potencjalnych dawców w rejestrze Banku Dawców.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Nasz Kazik, Dzień Papieski, OSP w książce, Laskowianki w Krzykosach, Byłam wiejską nauczycielką. Kliknij tutaj


Artystka z wiejskiej świetlicy

Edyta Dąbrowska

Edyta Dąbrowska ze Starego Kalinowa (gm. Kulesze Kościelne) jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Gdy tylko ma wolny czas, szuka w Internecie podkładów muzycznych, piosenek i śpiewa. W szkole występuje na uroczystościach, a przed większą publicznością debiutowała w czasie parafialnych dożynek w Kuleszach Kościelnych.

„Do śpiewania, ćwiczeń i występów zachęcił mnie dyrektor świetlicy Tomasz Kulesza. Znam Kingę Chracewicz, która też zaczynała śpiewać w naszej świetlicy, a teraz już występuje w Wysokiem Mazowieckiem i Łomży. Będę doskonalić technikę śpiewu”, zapowiada Edyta.

Nie tylko śpiewa, także dobrze recytuje: jest laureatką VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego poezji św. Jana Pawła II w Wysokiem Mazowieckiem, zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Czyżewie i została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pamiętanie, Nowy szpital, Inauguracja, Jesień w sadzie. Kliknij tutaj


Skandal na cmentarzu

W miejscu, gdzie leży deska, 10 września wykopany został dół, a obok w stercie ziemi leżały ludzkie szczątki i elementy wojskowego wyposażenia

„Na cmentarzu parafialnym w Zambrowie obok dwóch zbiorowych mogił żołnierzy 71 pp poległych w bitwie o Zambrów i powstańców styczniowych kopany jest grób dla kapłanów. W tym miejscu gromadzi się młodzież szkolna w czasie uroczystości rocznicowych. Stoją warty honorowe harcerzy. Tych mogił nie można zasłaniać”, zaalarmowała „Kontakty” czytelniczka z Zambrowa.

Taki argument nie wystarczył, by przerwać prace. Aż doszło do najgorszego: z wykopywaną ziemią odsłonięte zostały szczątki ludzkie! Dopiero powszechne oburzenie sprawiło z zaniechanie dalszych wykopów i przywrócenie stanu pierwotnego. Kości ludzkie zostały zakopane, a wojskowe guziki, cztery podeszwy wojskowych butów, naboje, manierka, scyzoryk trafiły do Regionalnej Izby Historycznej.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Drzwi od generała, Odpust w Ostrożnem, Napad na cmentarzu, Wiktoria z saksofonem, Sesja w powiecie. Kliknij tutaj


Szkolna reforma czy bałagan

„Przepisy prawne w szkolnictwie i wszystkie zmiany w szkole powinny być wprowadzane zgodnie z rokiem szkolnym, a nie kalendarzowym. Dziś jest inaczej i rodzi się wielki bałagan”, ocenia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie Bożena Przeździecka.

W SP nr 3 do pierwszej klasy zostało zgłoszonych 17 sześciolatków, 10 odroczonych. Na odroczenie sześcioletniemu dziecku obowiązku szkolnego rodzice mają czas do końca grudnia. W środę, 10 września, jedna mama przyniosła opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, iż jej córka „nie uzyskała dojrzałości szkolnej” i zabrała ją ze szkoły. W klasie zostało 16 uczniów. Dyrektor nie wie, czy tylu zostanie do końca roku.

„Co się stanie, gdy opustoszeje mi klasa? Nauczyciel jest zatrudniony. Ruch kadrowy w szkole jest do końca maja. Nie mogę go zwolnić. A może być tak, że będzie przychodził do szkoły i nie będzie miał kogo uczyć”, przewiduje dyrektor Przeździecka.

Drugą nowością są bezpłatne podręczniki do klasy pierwszej. „Trójka” otrzymała 72 elementarze, bo tyle miało być pierwszaków przed odroczeniami. Dziś jest dzieci 67. Zbędne książki trzeba odesłać do kuratorium. Szkoła otrzymała też ćwiczenia do nauki języka angielskiego, ale bez podręcznika. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 5 w Zambrowie otrzymała podręczniki do nauki angielskiego, ale bez ćwiczeń.

Wszystkie książki są w czterech częściach i będą dosyłane w czasie roku szkolnego. Czy w terminie? Wszystkie książki są własnością szkoły, która je wypożycza rodzicom według ministerialnego regulaminu. Za książki szkoła płaci różnym wydawcom z otrzymanych dotacji. Wygląda to tak, że liczy książki, monituje o te, które miały przyjść i jeszcze ich nie ma, odsyła, których jest za dużo, wystawia faktury korygujące.

„Elementarze obłożyliśmy w folię i wypożyczyliśmy. Mają służyć trzy lata”, mówi dyrektor.

Kolejna nowość to zatrudniony asystent nauczyciela. „Trójka” zatrudniła asystenta do pierwszej klasy z sześciolatkami. Asystent musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Pracuje w ramach...robót interwencyjnych z Powiatowego Urzędu Pracy.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Skoczyło ciśnienie, Bitwa pod Łętownicą, Ostatni rajd, Klub mam


Bitwa o Zambrów

Pomnik majora Stanisława Knapika w lesie w Wądołkach Borowych

W bitwie o Zambrów zginęło około 400 polskich żołnierzy, a rannych zostało około 1 200, głównie z 71. Pułku Piechoty. Wiele budynków w samym Zambrowie legło w gruzach.

W lesie przed wsią Wądołki Borowe 11 września 1939 r. poległ dowódca II batalionu 71 Pułku Piechoty major Stanisław Knapik i 38 żołnierzy. W miejscu bohaterskiej śmierci żołnierzy z inicjatywy emerytowanego nauczyciela Ireneusza Krystowskiego (urodzony w Wądołkach Borowych, mieszkający w Poznaniu) w 2005 roku został odsłonięty pomnik. W miejscu śmierci majora na płycie wypisane są słowa: „Majorze! Majorze! Nie zbywało Ci ani na odwadze, ani na honorze, tu za Polskę życie oddałeś i tu wielkim Polakiem się stałeś”.

Obchody 75. rocznicy bitwy o Zambrów rozpoczną się 14 września mszą świętą (godz. 12.00) w kościele Ducha Świętego w Zambrowie.

25 mln by żyło się lepiej, Międzynarodowa szkoła na wsi, Pedałami do Kurowa, OSP Stary Laskowiec najlepszy, Nowy rok i nowa szkoła, Zapamiętam do śmierci. Kliknij tutaj


Kościół w stawie

30 lat temu rozpoczęła się budowa kościoła Ducha Świętego w Zambrowie na obrzeżach miasta, przy krajowej drodze Warszawa - Białystok. Kiedyś w tym miejscu był staw, a teren wokół niego podmokły. Pochodzący z Zambrowa arcybiskup Józef Michalik wspominał, iż w dzieciństwie w stawie kąpał się z kaczkami. 30 lat temu nie było takich możliwości technologicznych jak dzisiaj, ale teren został osuszony i rozpoczęła się budowa. Najpierw drewnianej tymczasowej kaplicy, w której pierwsza msza święta odbyła się 8 września 1984 r. W następnych latach obok kaplicy wyrastał murowany okazały kościół. Budowa trwała siedem lat. Budowniczym, organizatorem parafii i jej pierwszym proboszczem (do końca lutego 2013 r.) był ks. kanonik Heliodor Sawicki (obecnie emeryt, mieszka w Łomży we własnym mieszkaniu w parafii Krzyża Świętego).

Kościół Ducha Świętego w Zambrowie konsekrował ks. bp. Stanisław Stefanek 4 czerwca 2006 r.

Dziś parafia liczy 10 700 wiernych, drugim w historii kościoła proboszczem jest ks. Sławomir Banach.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pokonać los, Gminny asfalt, Basen zamknięty, Oznakowany rower. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (85)

Malowanie dachów. 668 – 141 – 137 (fak. 390/14-o)

...wejdź do działu

CYFROWE ANTENY, DEKODERY SAT, DVB-T, CENTRUM NC+ Łomża, Plac Niepodległości 9/1 (stary dworzec PKS), 86 216 – 34 – 38 (fak,11/14 -o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Wóż asenizacyjny Pomot 1000 l, tel. 600 – 299 – 109 (p-000313-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek