Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

1 listopada 2014r., imieniny: Seweryna, Wiktoryny, Warcisława

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam słomę 504 – 219 – 124 (fak. 469/14-o)

...wejdź do działu

SERWIS RTV, Śniadeckiego 17, (86) 218 – 00 – 01. (fak.06/14-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam działkę budowlaną 1600 m w Boguszycach, Wiadomość 86 215 – 76 – 41 lub 502 – 349 – 071 (fak/sms)

...wejdź do działu

Używane meble sklepowe, 603 – 066 – 067, www.mebledosklepu.pl (fak98/14-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Zambrów

Bez wyroku w seksaferze

Nie zapadł we wtorek (28 października) w Sądzie Rejonowym w Zambrowie wyrok w sprawie lekarza Roberta A., jednego z sześciu oskarżonych w tzw. seksaferze zambrowskiej, którym Prokuratura Okręgowa w Łomży zarzuca uprawianie płatnego seksu z nieletnimi wychowankami zambrowskiego domu dziecka. Proces lekarza, który jak pozostali oskarżeni nie przyznaje się do winy, trwał 7 miesięcy. We wtorek miał zapaść wyrok, ale przewodnicząca składu orzekającego odroczyła zamknięcie postępowania dowodowego o kolejny miesiąc, prosząc prokuraturę o uzupełnienie niektórych materiałów z akt sprawy.

Pozostałych pięciu oskarżonych jest sądzonych w Sądzie Rejonowym w Łomży. Procesy odbywają się z wyłączeniem jawności. (ann)

Ponadto w wydaniu papierowy i e-kontakty: Ból w kamieniu, Jesteśmy razem, Eksponat z szabru, Szpital coraz większy, Tartan w Rutkach, Azbest z dachów, Oszczędna gmina. Kliknij tutaj


Gorący fotel władzy

Ostra rywalizacja rozegra się 16 listopada o stanowisko burmistrza Zambrowa. Z dotychczasowym burmistrzem Kazimierzem Dąbrowskim (od czterech kadencji), za rządów którego miasto przeżywa wielki rozkwit gospodarczy i kulturalny oraz jest ewenementem w skali kraju, bo nie ma złotówki zadłużenia (a na koniec ubiegłego roku było 2 mln nadwyżki), rywalizuje trzech kandydatów: obecny wicestarosta zambrowski Stanisław Rykaczewski (PiS), adwokat Mieczysław Gliński (PO) oraz nauczyciel (wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 im. gen. S. Roweckiego „Grota”, kandydował na burmistrza w poprzednich wyborach, był radnym, ale w ubiegłym roku zrezygnował z mandatu) Sławomir Baran (PSL).

Z wójtem gminy Zambrów Kazimierzem Dmochowskim (od pięciu kadencji) będzie mierzył się drugi raz nauczyciel wychowania fizycznego Jarosław Koszewski ze wsi Przeździecko Mroczki.

Wójt gminy Szumowo Zdzisław Lutostański (od trzech kadencji) ma aż czterech konkurentów: Jarosława Cukiermana z Ostrożnego, Marka Krajewskiego z Krajewa Budziłów, Pawła Mieczkowskiego z Szumowa i Radosława Sutkowskiego z Szumowa.

O stanowisko wójta gminy Kołaki Kościelne ubiega się sześciu kandydatów: mąż obecnej wójt Krzysztof Wasiulewski, Andrzej Długoborski i Tadeusz Jan Długoborski (obaj ze wsi Ćwikły Krajewo), Kazimierz Edward Gałczyk i Sylwester Jaworowski (obaj z Zambrowa) oraz Mariusz Piechociński ze wsi Podłatki Duże.

W gminie Rutki wójtem pragnie pozostać nadal Tadeusz Zelerowicz, z którym o to stanowisko zmierzą się Krzysztof Czajkowski, Teresa Grodzka i drugi raz Dariusz Modzelewski (wszyscy z Rutek).

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Kamienny płot, Jedzą jabłka, Wandale na przystanku. Kliknij tutaj


Dużo zgonów, mało ślubów i narodzin

„Nie ma tygodnia, żeby w Szumowie nie było pogrzebu. Wypadki, choroby cywilizacyjne, nowotwory. Wyjątkowy rok pod względem ilości zgonów. Tak dużo nie było jeszcze nigdy”, ocenia kierownik USC w Szumowie Janina Pieńkowska.

W tym roku było już 58 zgonów (26 mieszkańców gminy zmarło poza gminą, w szpitalach, zginęli w wypadkach). W ubiegłym roku USC w Szumowie sporządziło 37 aktów zgonu. Zapełnia się cmentarz parafialny. A narodzin dzieci... tylko 34, dużo mniej niż w 2013, kiedy mieszkanki gminy urodziły 57 dzieci. Do końca roku może urodzi się jeszcze dwoje, może troje. Już wiadomo, że bilans będzie ujemny. Nie ma dzieci, bo... nie ma ślubów. W tym roku było tylko 20.

Kierownik Janina Pieńkowska wspomina lata osiemdziesiąte. Bywało, że w roku małżeństwa zawierało nawet ponad 100 par. Tworzyły się kolejki do USC, bo w czasie postów ślubów nie było albo tylko wyjątkowe przypadki. Najpierw śluby, a potem rodziły się dzieci. Po 50 - 60 w roku. Jakby trzy klasy w szkole. Janina Pieńkowska dodaje, że obecne trzy klasy, bo wcześniej w jednej klasie szumowskiej szkoły uczyło się ponad trzydzieści dzieci.

Wydłużył się okres życia mieszkańców gminy, choć w tej chwili nikt nie ma 100 lat. Okres życia wydłużył się w całej Polsce, spowodowały to lepsze warunki życia, inne odżywianie, inna troska o zdrowie, inny styl pracy i spędzania czasu. Dziś średnia wieku wynosi 76,8 lat (dane GUS). Najdłużej żyją mieszkańcy Podlaskiego: średnia długość życia mężczyzn sięga 71 lat, a kobiet 80 lat.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Życie z białą laską, Oczyszczalnia za 3 000 zł, Dachy bez eternitu, Cyfrowy Zambrów, Ciepło w świetlicy, Pełna kultura. Kliknij tutaj


Dobro za dobro

Barbara Pruszyńska z córką Katarzyną

„Moja młodsza córka Marlena miała operację na serce w Białymstoku. Ja też potrzebowałam krwi, bo dwa razy miałam transfuzję. Ktoś mi pomógł. Dziś mam szansę, by pomóc komuś innemu. Spłacam dług”, mówi Barbara Pruszyńska z Zambrowa, która namówiła córkę Katarzynę (studiuje w Białymstoku) i razem przyszły zarejestrować się w Banku Dawców Szpiku.

Dzień Dawców zorganizowała w Zambrowie prezes Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty Anna Rytelewska ze wsi Nagórki Jabłoń. Sama w Banku jest ponad trzy lata. W Zambrowie zapisało się 80 dawców. Wśród nich ojciec z synem, Paweł i Kamil Stankowscy.

„Na szczęście, nikt z rodziny nie choruje, ale ja też mogę potrzebować pomocy innych”, powiedział Kamil Stankowski.

Poszukiwania dawców szpiku rozpoczyna się wśród najbliższej rodziny, a przede wszystkim wśród rodzeństwa. Jednak tylko dla nieco ponad 30 proc. chorych udaje się znaleźć rodzinnego dawcę szpiku. Szansa na znalezienie wśród niespokrewnionych wynosi 1: 25000. Dlatego tak ważna jest ilość potencjalnych dawców w rejestrze Banku Dawców.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Nasz Kazik, Dzień Papieski, OSP w książce, Laskowianki w Krzykosach, Byłam wiejską nauczycielką. Kliknij tutaj


Artystka z wiejskiej świetlicy

Edyta Dąbrowska

Edyta Dąbrowska ze Starego Kalinowa (gm. Kulesze Kościelne) jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. Gdy tylko ma wolny czas, szuka w Internecie podkładów muzycznych, piosenek i śpiewa. W szkole występuje na uroczystościach, a przed większą publicznością debiutowała w czasie parafialnych dożynek w Kuleszach Kościelnych.

„Do śpiewania, ćwiczeń i występów zachęcił mnie dyrektor świetlicy Tomasz Kulesza. Znam Kingę Chracewicz, która też zaczynała śpiewać w naszej świetlicy, a teraz już występuje w Wysokiem Mazowieckiem i Łomży. Będę doskonalić technikę śpiewu”, zapowiada Edyta.

Nie tylko śpiewa, także dobrze recytuje: jest laureatką VIII Powiatowego Konkursu Recytatorskiego poezji św. Jana Pawła II w Wysokiem Mazowieckiem, zwyciężyła w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Czyżewie i została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pamiętanie, Nowy szpital, Inauguracja, Jesień w sadzie. Kliknij tutaj


Skandal na cmentarzu

W miejscu, gdzie leży deska, 10 września wykopany został dół, a obok w stercie ziemi leżały ludzkie szczątki i elementy wojskowego wyposażenia

„Na cmentarzu parafialnym w Zambrowie obok dwóch zbiorowych mogił żołnierzy 71 pp poległych w bitwie o Zambrów i powstańców styczniowych kopany jest grób dla kapłanów. W tym miejscu gromadzi się młodzież szkolna w czasie uroczystości rocznicowych. Stoją warty honorowe harcerzy. Tych mogił nie można zasłaniać”, zaalarmowała „Kontakty” czytelniczka z Zambrowa.

Taki argument nie wystarczył, by przerwać prace. Aż doszło do najgorszego: z wykopywaną ziemią odsłonięte zostały szczątki ludzkie! Dopiero powszechne oburzenie sprawiło z zaniechanie dalszych wykopów i przywrócenie stanu pierwotnego. Kości ludzkie zostały zakopane, a wojskowe guziki, cztery podeszwy wojskowych butów, naboje, manierka, scyzoryk trafiły do Regionalnej Izby Historycznej.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Drzwi od generała, Odpust w Ostrożnem, Napad na cmentarzu, Wiktoria z saksofonem, Sesja w powiecie. Kliknij tutaj


Szkolna reforma czy bałagan

„Przepisy prawne w szkolnictwie i wszystkie zmiany w szkole powinny być wprowadzane zgodnie z rokiem szkolnym, a nie kalendarzowym. Dziś jest inaczej i rodzi się wielki bałagan”, ocenia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie Bożena Przeździecka.

W SP nr 3 do pierwszej klasy zostało zgłoszonych 17 sześciolatków, 10 odroczonych. Na odroczenie sześcioletniemu dziecku obowiązku szkolnego rodzice mają czas do końca grudnia. W środę, 10 września, jedna mama przyniosła opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, iż jej córka „nie uzyskała dojrzałości szkolnej” i zabrała ją ze szkoły. W klasie zostało 16 uczniów. Dyrektor nie wie, czy tylu zostanie do końca roku.

„Co się stanie, gdy opustoszeje mi klasa? Nauczyciel jest zatrudniony. Ruch kadrowy w szkole jest do końca maja. Nie mogę go zwolnić. A może być tak, że będzie przychodził do szkoły i nie będzie miał kogo uczyć”, przewiduje dyrektor Przeździecka.

Drugą nowością są bezpłatne podręczniki do klasy pierwszej. „Trójka” otrzymała 72 elementarze, bo tyle miało być pierwszaków przed odroczeniami. Dziś jest dzieci 67. Zbędne książki trzeba odesłać do kuratorium. Szkoła otrzymała też ćwiczenia do nauki języka angielskiego, ale bez podręcznika. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 5 w Zambrowie otrzymała podręczniki do nauki angielskiego, ale bez ćwiczeń.

Wszystkie książki są w czterech częściach i będą dosyłane w czasie roku szkolnego. Czy w terminie? Wszystkie książki są własnością szkoły, która je wypożycza rodzicom według ministerialnego regulaminu. Za książki szkoła płaci różnym wydawcom z otrzymanych dotacji. Wygląda to tak, że liczy książki, monituje o te, które miały przyjść i jeszcze ich nie ma, odsyła, których jest za dużo, wystawia faktury korygujące.

„Elementarze obłożyliśmy w folię i wypożyczyliśmy. Mają służyć trzy lata”, mówi dyrektor.

Kolejna nowość to zatrudniony asystent nauczyciela. „Trójka” zatrudniła asystenta do pierwszej klasy z sześciolatkami. Asystent musi mieć przygotowanie pedagogiczne. Pracuje w ramach...robót interwencyjnych z Powiatowego Urzędu Pracy.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Skoczyło ciśnienie, Bitwa pod Łętownicą, Ostatni rajd, Klub mamZdjęcie z konkursu

Filmy (86)

Kupie kuchnie Westfalkę, tel. 504 – 527 – 211 (fak/sms)

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej. Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 604 – 231 – 333 www.siatki-stal.pl (fak.120-o-i)

...wejdź do działu

Auto skup samochodów osobowych oraz dostawczych, w każdym stanie, każdy rocznik. Zapraszamy! 789 – 069 – 264

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek