Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

30 sierpnia 2014r., imieniny: Szczęsnego, Róży, Gaudencji

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Kursy i szkolenia: audyty efektywności energetycznej, termowizja, syndyk, świadectwa energetyczne, licencjonowany pośrednik i zarządca nieruchomościami, doradca energetyczny. Tel. 660 – 728 – 418; www.sedpol.com.pl (fak. 348/14)

...wejdź do działu

Garaże blaszane - wzmocnione, bramy garażowe, kojce dla psów. Dowóz, montaż gratis! Producent 29 640 – 82 – 03, 85 733 – 52 – 11, 512 – 245 – 075 , www.robstal.pl (fak237/14o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 - 42 - 43

...wejdź do działu

Sonda

Czy czujesz zagrożenie ze strony Rosji?

  • tak
  • nie
  • nie myślałam/myślałem o tym

Zambrów

Kościół w stawie

30 lat temu rozpoczęła się budowa kościoła Ducha Świętego w Zambrowie na obrzeżach miasta, przy krajowej drodze Warszawa - Białystok. Kiedyś w tym miejscu był staw, a teren wokół niego podmokły. Pochodzący z Zambrowa arcybiskup Józef Michalik wspominał, iż w dzieciństwie w stawie kąpał się z kaczkami. 30 lat temu nie było takich możliwości technologicznych jak dzisiaj, ale teren został osuszony i rozpoczęła się budowa. Najpierw drewnianej tymczasowej kaplicy, w której pierwsza msza święta odbyła się 8 września 1984 r. W następnych latach obok kaplicy wyrastał murowany okazały kościół. Budowa trwała siedem lat. Budowniczym, organizatorem parafii i jej pierwszym proboszczem (do końca lutego 2013 r.) był ks. kanonik Heliodor Sawicki (obecnie emeryt, mieszka w Łomży we własnym mieszkaniu w parafii Krzyża Świętego).

Kościół Ducha Świętego w Zambrowie konsekrował ks. bp. Stanisław Stefanek 4 czerwca 2006 r.

Dziś parafia liczy 10 700 wiernych, drugim w historii kościoła proboszczem jest ks. Sławomir Banach.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pokonać los, Gminny asfalt, Basen zamknięty, Oznakowany rower. Kliknij tutaj


Paczka w Zambrowie

14. finał ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka” dopiero w grudniu, ale drużyna „Paczki” już pracuje. W zespole jest Kamil Stoch i ekipa skoczków. Szukają liderów w miastach całego kraju, którzy znajdą wolontariuszy i adresatów „paczki”, czyli rodziny żyjące w niezawinionej biedzie.

W Zambrowie „Szlachetna Paczka” organizowana jest piąty raz. Dwa lata temu wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 i Miejskiego Gimnazjum Nr 1 obdarowali 53 rodziny z miasta i gminy. W ubiegłym roku koordynatorką „Paczki” była absolwentka ZS nr 1 Renata Kacprzak. Studiując w Warszawie, potrafiła w Zambrowie wokół sprawy skupić sponsorów, darczyńców, rodziców i młodzież. Dzięki jej inicjatywie zostało obdarowanych 75 rodzin (najwięcej w województwie podlaskim).

W tym roku Renata Kacprzak znów jest liderem. Do połowy września będzie kompletowała zespół wolontariuszy (25 – 30 osób). Chętni mogą się zgłaszać na stronie www.superw.pl/rekrutacja 2014. W październiku wolontariusze będą odwiedzać rodziny, przeprowadzać wywiady, tworzyć charakterystyki, które zostaną umieszczone w internetowej bazie. Lista kandydatów „Paczki” z opisem będzie udostępniona wszystkim w połowie listopada. Wtedy każdy może sobie wybrać rodzinę, którą chce obdarować.

Pierwszą „Paczkę” zorganizowali w Krakowie w 2000 r. studenci z księdzem Jackiem Stryczkim (dziś jest prezesem Stowarzyszenia Wiosna). Obdarowali wówczas 30 rodzin.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Zabłądził w lesie, Jan Paweł II w budowie, Pożegnanie lata, Gmina-Straż-Rodzina. Kliknij tutaj


Bazylika z wizji

„Na łące za tym dużym krzyżem będzie tu kiedyś stała bazylika. Duży kościół z pięknymi kolumnami i krużgankami. Widziałam go, piękny, ale minie jeszcze sporo lat, zanim powstanie. Mnie już nie będzie wtedy na tym świecie. To miejsce wybrał sobie Pan Jezus”, powiedziała zakonnica Czesława Polak z Ostrożnego.

W lipcu minęło 30 lat od jej pierwszego objawienia. Rocznicową mszę świętą w kaplicy w Ostrożnem odprawiał ks. bp. Janusz Stepnowski w asyście 11 księży.

„Było ponad tysiąc ludzi. Pan Jezus się cieszył. I ja też się cieszyłam”, dodała siostra Czesława.

Jest twórczynią i strażniczką miejsca kultu, które tworzyła go według wskazówek, otrzymywanych w wizjach. Ma je nadal. Do Ostrożnego przyjeżdżają ludzie ze swoimi troskami i radościami. Siostra Czesława zauważyła, że dużo wśród nich jest z Łomży. Ze smutkiem opowiada o kradzieży z kaplicy złotych łańcuszków, które wierni jako wota dziękczynne zawiesili na dłonie Matki Boskiej. Było też włamanie do sąsiedniego domu oazowego. Tam nic nie zginęło, bo nic nie było, ale złodzieje zniszczyli drzwi.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Siłownia z...mięśni, Nowa kaplica, Do Hodyszewa, Jest krew, Niespodzianka dla dzieci, Z ks. Dawidem do Bułgarii. Kliknij tutaj


Wakacje nad Zalewem

- Paulina Tymińska z siostrą Mają (z lewej) Dominika Głębocka, Nikola Sabok i Paulina Jarząbek

„Nie ma nudy. Nad Zalew przychodzą inne koleżanki. Jest wesoło”, mówi Paulina Tymińska z Zambrowa. Po wakacjach będzie się uczyć w szóstej klasie SP nr 4. Nad Zalew przychodzi z młodszą siostrą Mają (lat 3) i przyjaciółką Dominiką Głębocką. Mieszkają w sąsiednich blokach, znają się od przedszkola. Razem też wyjadą nad morze do Darłowa z babcią i dziadkiem Pauliny. Tam dopiero będą kąpiele, bo w Zalewie w Zambrowie kąpiel jest zakazana. Dziewczynki korzystają jedynie z tryskającej wody z małej fontanny. A piknik, jak opowiada Dominika, urządzają sobie na kocyku przed blokiem. Chodzą do kina, na basen.

„Najfajniejsze jest to, że nie trzeba chodzić do szkoły. Żeby wakacje były dłuższe”, marzy Paulina Jarząbek. Od września będzie uczennicą pierwszej klasy LO. Jeszcze nie myśli o tym, jak będzie w nowej szkole. Teraz cieszy się latem. Właśnie przyjechała do niej z Czerwonego Boru koleżanka Nikola Sabok. Razem przyszły nad Zalew, bo „jest to najfajniejsze miejsce w mieście”.

„Tu zawsze się kogoś spotka, można posiedzieć. Ale później pójdziemy zwiedzać sklepy”, zdradza Nikola.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: „Nie mama moja”, 12,5 mln w szpital, Platynowy Masters, Czy pójdą do szkoły, Poprawka w sierpniu, 50 lat po maturze, Kłopot z „lustrem rzeczywistości”. Kliknij tutaj


Rok temu skupowała po 500 kg jagód dziennie. W tym roku około 100 kg. I to wtedy, gdy spadnie deszcz

Bez jagód i bez grzybów

„Jagód jest mało. Mróz kwiat zmroził, są jagodziny, ale nie ma na nich owoców. A tym, którym mróz nie zaszkodził, teraz jest za sucho. Wiem, co mówię, bo w lasach w okolicy znam każdy krzew i drzewo. Znam miejsca jagodowe i grzybowe” zapewnia Danuta Tyszko z Krajewa Łętowa (gm. Zambrów).

Do Krajewa Łętowa sprowadziła się 47 lat temu. Mówi, że z lasu mogłaby nie wychodzić, tak kocha naturę. Od kilku lat prowadzi skup jagód i grzybów. W ubiegłym roku o tej porze dziennie kupowała po 500 kg jagód. W tym roku nawet nie jedną trzecią tego. Gdy trochę popada deszcz, ludzie przynoszą około 100 kg. We wtorek, 8 lipca, kupiła tylko 53 kg.

Danuta Tyszko uważa, że niektórzy na wyrost podnoszą alarm, iż „jagodowe grzebienie” niszczą krzaczki. „Krzaczek odrośnie, a dlaczego nikt nie zwraca uwagi, jak ludzie tną drzewa w lesie i jeżdżą ciągnikami. To dopiero jest niszczenie”, mówi Danuta Tyszko.

Z powodu suszy nie ma też kurek. We wtorek skupiła tylko 4 kg grzybów.

„Chodziłam po lesie, widzę, że gdy spadnie deszcz będą grzyby. Pokazały się już pierwsze podgrzybki”, zachęca do grzybobrania Danuta Tyszko.

W tym roku za kilogram jagód skup płaci 7,5 zł, a za kilogram kurek 12 zł.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Lustracja radnego, Elektrownia na dachu, Chrzest w więzieniu, Masters dla rodzin, Letnia estrada. Kliknij tutaj


Skazana wójt nadal wójtem

W sprawie wygaśnięcia mandatu wójt gminy Kołaki Kościelne Barbary Wasiulewskiej wydał zarządzenie wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Powodem wygaśnięcia mandatu jest utrata prawa wybieralności. Wójt gminy została skazana prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Zambrowie 27 lipca 2012 r. na karę 1 roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności za składanie fałszywych zeznań i poświadczenie nieprawdy, z warunkowym zawieszeniem na okres dwóch lat tytułem próby. Wójt odwoływała się, ale 15 stycznia 2014 roku Sąd Okręgowy w Łomży utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego w Zambrowie.

Wójt gminy Kołaki Kościelne w obecności swojego męża i sąsiada sporządziła testament allograficzny starszego (87 lat) mieszkańca gminy, którego wolą (według tego testamentu) było przekazanie działki sąsiadowi. Po śmierci mężczyzny do sądu złożone zostały dwa testamenty: allograficzny i przedłożony przez krewną zmarłego z inną decyzją. W sądzie wójt i krewna twierdziły, że ich testamenty są prawdziwe. W toku postępowania okazało się, że oba dokumenty są fałszywe. Wójt została oskarżona o poświadczenie nieprawdy i składanie fałszywych zeznań.

Po wyroku Sądu Okręgowego Rada Gminy Kołaki Kościelne powinna w terminie miesiąca podjąć uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu wójta Gminy. Rada nie uczyniła tego. 5 maja 2014 r. wojewoda podlaski Maciej Żywno wezwał Radę do podjęcia uchwały w terminie 30 dni. Rada także po wezwaniu wojewody nie podjęła stosownej uchwały. Zatem zarządzeniem zastępczym z 25 czerwca, wojewoda wygasił mandat wójt Barbarze Wasiulewskiej.

Nie jest ono prawomocne. Radni i wójt Barbara Wasiulewska mogą się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a potem ewentualnie wnieść kasację do NSA. Barbara Wasiulewska prawdopodobnie będzie sprawować urząd wójta do końca kadencji.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Honorowy syn bohatera, Kasa dla szkoły, Najlepsi z Szumowa, Wyższe odszkodowania dla rolników. Kliknij tutaj


Ukarani za dobrą pracę!

Nauczyciele z Długoborza z dyrektorem Jenem Grzybem po wyjściu z sesji nie kryli rozgoryczenia

„Długobórz funkcjonuje dobrze. Do Długoborza nie trzeba dopłacać”, takie były opinie Zarządu Powiatu w grudniu ubiegłego roku o Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym (SOSW), gdy w szkołach średnich w Zambrowie brakowało pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli.

„Dokładamy do oświaty. Ilość uczniów spada, a ilość nauczycieli nie zmniejszyła się. Nie ma spójności, a pieniądze naliczane są na ucznia”, wyjaśniał starosta Stanisław Krajewski 18 czerwca, gdy Rada Powiatu przyjęła „Regulamin wynagrodzeń nauczycieli i zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych”, według którego znacznemu obniżeniu ulegną zarobki pracowników Ośrodka.

„Jesteśmy jedną z lepszych placówek w województwie. To nie przyszło samo. Mamy wykształconą i bez przerostu kadrę, osiągnięcia międzynarodowe i krajowe. Od kilku lat prawie stałą ilość podopiecznych. Dodatkowo organizujemy turnusy rehabilitacyjne i wycieczki dla wychowanków, poszerzamy zakres rehabilitacji. Wszystko dzięki sponsorom. I przykro, że regulamin dotyczy tylko mojej placówki”, powiedział dyrektor Jan Grzyb, który od początku, czyli 18 lat, kieruje Ośrodkiem w Długoborzu.

„Były dwa posiedzenia komisji przygotowującej Regulamin. Nie uwzględniono związkowych propozycji, nie ma też protokołu rozbieżności. Wydatki Ośrodka nie przekraczały przyznawanych subwencji. Oszczędności należy szukać tam, gdzie generowane są długi”, mówiła Żebrowska, która na sesji Rady Powiatu przedstawiła warunki pracy nauczycieli w Ośrodku. Groch o ścianę! Według nowego Regulaminu, najwięcej stracą nauczyciele dyplomowani: pracujący w szkole ok. 560 zł netto, w internacie 460 zł netto.

Poza Ośrodkiem w Długoborzu, powiat jest organem prowadzącym dla szkół średnich. Regulaminowe „cięcia” nie dotyczą żadnej z nich.

Radni Eugeniusz Kaczyński i Zbigniew Jach zwracali uwagę, iż dyrektorzy szkół nie przestrzegają dyscypliny budżetowej i sugerowali, aby szukać oszczędności we wszystkich placówkach. Proponowali połączenie szkół średnich. Pozostałym radnym rozsądku nie starczyło.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: 2 mln na blok operacyjny, Koncert w Poniewieżu, Kasa dla oświaty, Powitanie wakacji, Wielkie szaleństwa małej „Dzidzi”. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (82)

Sprzedam dom 140 m2, działka 20 arów na trasie Ostrołęka – Łomża, 500 – 536 – 289 (p-000208-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam BMW 320 Ci,2000rok,automat,zloty, cena 13.500 zł, 797 – 591 – 676 (fak/sms)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – środy, soboty, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677. (fak..08/14 -o-i)

...wejdź do działu

Studia podyplomowe: wycena nieruchomości, doradca ds. ochrony środowiska, tel. 660 – 728 - 418, www.sedpol.com.pl (fak. 348/14)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek