Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

24 października 2016r., imieniny: Marcina, Rafała, Arety

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Sprzedam Massy Fergusona 3630 do remontu, cena 17 900 zł, tel. 513 – 546 – 654 (fak/sms)

...wejdź do działu

PRODUCENT siatki ogrodzeniowej. Słupki, panele, bramy, SZTACHETY METALOWE. 86 216 – 22 – 27, 608 – 332 – 905, www.siatki-stal.pl (fak. 00105/16-o-i)

...wejdź do działu

Ekspresowa Gotówka bez BIK, Chwilówki, Pożyczki ratalne. 500 – 547 – 057 (fak. 00307/16-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam działki 10 ar i 15 ar obok siebie, Stare Ratowo/k Śniadowa, tel. 604 – 278 – 057 (p-000346-o-i)

...wejdź do działu

Na gorąco

Zły dotyk księdza nie opuszczał go do jego śmierci

„Cherubinek”

1.

„O, jest nasz cherubinek. Chodź do mnie, nie wstydź się!”, wołał na jego widok Dziobaty. Gdy Bogdan próbował chować się za plecami innych dzieci w ostatniej ławce, Dziobaty podchodził, chwytał go za ucho, przeciągał przez cały pokój i sadzał w pierwszym rzędzie. Wszyscy ryczeli ze śmiechu, a Bogdan stawał się czerwony jak burak. Ale to był dopiero początek jego tortur. Jak już Dziobaty usadził go przed sobą, siadał przy nim na ławce i w czasie, gdy przepytywał z 10 przykazań lub odpytywał pacierz, nawijał sobie jego kręcone włosy na palec, a drugim gładził po policzku i szyi.

Przed Dziobatym nie było ucieczki, bo był księdzem, na dodatek proboszczem. Dzieci tak go przezywały, bo miał dołki po przebytej ospie na wydatnym nosie. Raz w tygodniu przyjeżdżał do wsi, w której mieszkał Bogdan i prowadził lekcje religii. Ci, którzy mieli przystąpić do pierwszej Komunii, musieli chodzić na religię dwa razy w tygodniu.

Były lata siedemdziesiąte, w szkole nie było religii. Najpobożniejsza rodzina we wsi zaproponowała, że udostępni część swojego domu za miesięczną opłatą oraz za dodatkową opłatą zamówi u stolarza ławki. Wieś na to przystała, bo w przeciwnym razie dzieci musiałyby chodzić 5 km piechotą na religię do parafialnego kościoła. Rodzice co miesiąc dawali składki. Jak któreś dziecko nie przyniosło, pobożni przerywali lekcję Dziobatemu i upominali „zapominalskich”.

Bogdan chodził na religię ze wszystkimi, a dodatkowo z mającymi przystąpić do pierwszej Komunii. O tym, co robi mu Dziobaty na lekcjach, zaczęło być głośno we wsi. Przylgnęło do niego przezwisko „Cherubinek”. „Mów, co się dzieje na religii. Dlaczego śmieją się z ciebie?”, zainteresował się ojciec.

Bogdan poczuł, jak obezwładnia go strach i wstyd. Bał się, że ojciec go ukarze za to, że stał się pośmiewiskiem. Milczał...

Bogdan Zaręba

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 20 października


Ostatnie 3 artykuły "Na gorąco"

Jak wyciągnąć firmę z długów


Zdjęcie z konkursu

Filmy (97)

Oddam szczenięta w dobre ręce, okolice Zambrowa, tel. (86) 271 – 75 – 95

...wejdź do działu

Ocieplanie budynków, tel. 881 – 507 – 760 (fak. 00038/16-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Niemcy praca-osoby do salonu depilacji woskiem 690598813, cv@znajdz-prace.eu (fak.00389/16-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek