Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

29 maja 2017r., imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Oddam odzież używaną w dobrym stanie, tel. 519 – 178 – 552 (o/b)

...wejdź do działu

Zatrudnię mechanika samochodowego z doświadczeniem w Małym Płocku, tel. 604 – 430 – 889 (fak.00139/17-o-i)

...wejdź do działu

Wylęgarnia drobiu Marianowo prowadzi zapisy i sprzedaż kurcząt oraz kurek odchowanych, 86 219 – 13 – 92, 604 – 750 – 281, 608 – 620 – 245 (fak.00133/17-o-i)

...wejdź do działu

Sonda

Czy jesteś za likwidacją gimnazjów?

  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania

Na gorąco

Pewnego poranka wszyscy uczniowie obudzili się z dręczącą myślą: patron mojej szkoły nie jest dla mnie autorytetem! Kuriozalne? Tak!

Patron z teczki

Humanista, pisarz, autor szkolnych lektur Jarosław Iwaszkiewicz jest patronem Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu od 1981 roku (wówczas szkoła nie była zespołem, było Liceum Ogólnokształcące).

„Jest taka wola młodzieży, żeby zmienić patrona. To inicjatywa uczniów, dla których Iwaszkiewicz nie jest wzorcem i autorytetem. Nie ma jeszcze żadnej decyzji w sprawie terminu”, powiedział „Kontaktom” dyrektor Zespołu, absolwent tej szkoły z 1980 roku Eugeniusz Święcki.

Nie ma jeszcze terminu, ale są już wyniki głosowania na nowego patrona. W głosowaniu, jak podkreślił dyrektor Święcki, uczestniczyli uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Były dwie propozycje patrona szkoły: imię Sybiraków i rotmistrza Witolda Pileckiego. Wygrał Pilecki.

Kandydat z teczki

„Komu przeszkadza Iwaszkiewicz? Niech wszędzie będą tylko Żołnierze Wyklęci i Pilecki”, zadzwonił do „Kontaktów” oburzony były absolwent szkoły z Ciechanowca. Przymiarką zmiany patrona poruszony jest także były dyrektor LO, dziś emeryt Janusz Szulc.

„W ubiegłym wieku władze partyjne chciały szkole narzucić patrona. Zaproponowano utrwalacza władzy ludowej Grabarza, nie pamiętam jego imienia. Do szkoły przyjechał sekretarz PZPR na specjalnie zwołane zebranie rodziców i nauczycieli”, wspomina sytuację z 1971 roku dyrektor Janusz Szulc.

Sekretarz partii opowiadał o władzy ludowej i kandydacie. Wówczas matka uczniów tej szkoły Helena Górska odważnie powiedziała, że „kandydat na patrona nie cieszy się dobrą opinią w Ciechanowcu”. Na sali zapanowała cisza. Dyrektor Szulc pamięta, że ktoś zapytał, „co to za opinia o Grabarzu?”. Helena Górska śmiało dopowiedziała, że Grabarz zniszczył Grób Nieznanego Żołnierza w Ciechanowcu, poświęcony poległym w powstaniach i w 1920 roku. Na Grobie był sokół. Grabarz go przeciął i zrzucił. Dla mieszkańców Ciechanowca oznaczało to, że podeptał świętość. Grób Nieznanego Żołnierza był krzyżem z sokołem. Na jednym ramieniu krzyża była data powstania listopadowego, na drugim powstania styczniowego, a sokół symbolizował poległych w 1920 roku piłsudczyków. Liceum, które powstało na fundamentach szkoły pobudowanej w latach 1926 - 1930 dzięki odważnym rodzicom, obroniło się przed narzuconym patronem.

Partia szybko nie rezygnowała z kandydata. Chciała zmienić...

Maria Tocka

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 25 maja. Kliknij tutaj


Ostatnie 3 artykuły "Na gorąco"

Jak wyciągnąć firmę z długów


Zdjęcie z konkursu

Filmy (99)

Frankfurt n/Menem i okolice – soboty, środy, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677 (fak.00002/17-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Wykopy, plantowanie, tel. 602 – 554 – 909 (fak.00162/17-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam wózek widłowy GPW 1 600 kg, sprawny, ważne badanie UDT, tel. 608 – 332 – 905 (fak.00163/17-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek